zanan-eirani-va-rah-o-rasm_1FreeMan.Net

کتاب زنان ایرانی و راه رسم زندگی آنان از کلارا کولیور رایس

کتاب زنان ایرانی و راه رسم زندگی آنان از کلارا کولیور رایسReviewed by Clara koliour Rise on Aug 17Rating: 4.5زنان ایرانی و راه و رسم زندگی آنان

سفرنامه زنان ایرانی و راه رسم زندگی آنان توسط کلارا کولیور رایس به رشته تحریر درآمده و دکتر اسدالله آزاد ترجمه آن را به عهده داشته است.
کلارا کولیوررایس زنی انگلیسی و همسر یکی از مسیونرهای ساکن جلفای اصفهان بود. وی در مجموع چهار بار به ایران سفر کرد و به وضوح از حرفه و پیشه خود سخنی نگفته است.
مطالب نقل شده توسط وی تقریبا مربوط به یک قرن پیش از زمان ماست. وی هدف خود از نگارش این اثر را «طرح سیمای زن ایرانی و محیط پیرامون وی، ترسیم وضع، شخصیت، قلمرو قدرت، شیوه های انجام امور و نمایاندن غم و شادیهای زنان آن روزگار برمی شمارد» (ص۸)
کتاب فوق از این جهت دارای ارزش و امتیاز است که زندگی همه قشرهای زنان ایرانی چه شهری و روستایی، چه متمکن و چه درد کشیده را به تصویر می کشد. کتاب حالتی داستان گونه داشته و مطالب آن جالب و در عین حال آموزنده و سرگرم کننده است. با توجه به اینکه شرایط زندگی زنان ایرانی توسط فردی غیرایرانی با هنر کلمات به تصویر کشیده شده، لذا برداشت شخصی نیز در لابه لای مطالب به چشم می خورد که می توان حمل بر درک ناصحیح وی از روحیات زنان ایرانی کرد. شایان ذکر است که در جایی خود به این قضیه اذعان دارد و معتقد است که تنها با یک جفت چشم و از یک دیدگاه به زندگی زنان ایرانی نگریسته است.
در مجموع کتاب حاصل طرحی کلی از زندگی زنان و پیرامون آنها است و به عقیده نویسنده «هیچ تک تصویری نمی تواند از انجام این مهم برآید.»

زنان ایرانی و راه و رسم زندگی آنان
نویسنده: کلارا کولیور رایس
ترجمه:  اسدالله ازاد

انتشارات کتابدار،‌۱۳۸۳

مطالعه آنلاین و دانلود:

برای دریافت روزانه اخبار جامعه شناسی در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

 

پاسخی بگذارید:

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانویس وبسایت

Sliding Sidebar