sociologie-de-la-pauvrete-by-jean-labbens

کتاب جامعه‌شناسی فقر از ژان لابن

کتاب جامعه‌شناسی فقر از ژان لابنReviewed by علی‌رضا on Aug 4Rating:

درباره فقط بسیار نوشته‌اند و کتابی که ترجمه آن در دست شماست یکی از این نوشته‌هاست،‌با این تفاوت که در نظر نویسنده، فقر به معنای تنگدستی و نیاز نیست و در جست‌و‌جوی فقیران تنها به سراغ کشورهای توسعه‌نیافته و سرزمین‌های تهیدست نرفته‌است.

فقیران در جهانی به سر می‌برند که آن را دنیای چهارم خوانده‌اند و در نقشه جغرافیا جای مشخصی برایش نمی‌توان یافت.

زمانی دراز آن کس مستمند شناخته می‌شد که درآمد کافی برای گذران زندگی نداشت و ملت فقیر ملتی بود که تولیدش فراوان و متبوع نبود. اما هدف کتاب حاضر بیان واقعیت است که فقر انسان ها و ملت‌ها از کمبود قدرت و از موضع نامناسب در بازی‌های مبادلات اجتماعی و یا بین المللی سرچشمه می‌گیرد فقر بیش از هر چیز به معنای وابستگی است و فقیران واقعی کسانی هستند بی‌پایگاه و منزلت، بی‌طبقه و بی قدرت.

نویسنده با سری در نظریه های اقتصادی و جامعه‌شناختی این ابعاد سه گانه فقر را نشان می‌هد. بیان او ساده است و پیچیده‌ترین نظریه‌ها را با زیانی روشن و بی‌پیرایه بیان می‌کند. این کتاب را می‌توان نوعی تاریخ نظریات اقتصادی و اجتماعی درباره فقر دانست. اما نویسنده به شرح نظریه‌ها اکتفا نمی‌کند و با تجربه‌ای که به سبب کار در سازمان ملل متحد به‌دست آورده است، به رویدادها و واقعیات زمانه نیز توجه دارد.

جامعه‌شناسی فقر
نویسنده: ژان لابن
ترجمه: جمشید بهنام
انتشارات خوارزمی، ۱۳۵۹

مطالعه آنلاین و دانلود:

برای دریافت روزانه اخبار جامعه شناسی در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

پاسخی بگذارید:

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانویس وبسایت

Sliding Sidebar