Sociologie de Max Weber

کتاب جامعه شناسی ماکس وبر از ژولین فروند

کتاب جامعه شناسی ماکس وبر از ژولین فروندReviewed by علی‌رضا on Jul 15Rating:

وبر در میان جامعه‏ شناسان چهره‏ ای شناخته شده‏ است و یکی از نظریه پردازان مطرح کلاسیک علوم اجتماعی است. جامعه‏ شناسی ماکس وبر عنوانی کتابی است که در آن، طی چهار فصل به اجمال به بیان مفاهیم اصلی آراء وبر پرداخته شده‏ است. ترجمه فارسی این کتاب نخستین بار در حدود ۲۰ سال پیش صورت گرفت و به سبب اهمیت اثر بار دیگر به همت نشر توتیا بار دیگر منتشر شد. برای معرفی شناخت خط فکری کتاب جامعه‏ شناسی وبر بیش از هر چیز می‏توان از نظر مترجم آن استفاده کرد که در پیشگفتار چاپ نخست این کتاب آورده ‏است: افکار جامعه‏ شناسی او [ماکس وبر] که موضوع تحلیل این کتاب است، سرانجام از بوته آزمایش زمان، این داور سخت‏گیر و تطمیع نشدنی، اگر نگوییم ناب، پرعیار بیرون آمده‏ است و به رغم تخطئه افکار او از سوی حوزه‏ های جامعه‏ شناسی مارکسیستی و سکوت معنادار حوزه جامعه‏ شناسی دورکیم، که کتاب مهمش «اقتصاد و جامعه»، تنها نیم قرن پس از مرگش به زبان فرانسه ترجمه شده‏ است، امروز افکار وبر کوله‏ بار معرفتی هر رهرو جامعه‏ شناسی را تشکیل می‏ دهد.

فروند در فصل‏ های این کتاب به ترتیب به :

جهان بینی، روش‏ شناسی، جامعه‏ شناسی تفهمی و جامعه شناسی‏ های تخصصی مثل: اقتصادی، دینی، سیاسی، حقوقی و هنر و فن از منظر ماکس وبر، پرداخته‏ است.
– در فصل جهان بینی، مفاهیمی چون «واقعیت و نظام»، «عقلانی شدن »،«تعرض ارزش‏ها» و«شخصیت وبر» مورتوجه فروند قرار گرفته است.
– در فصول دیگر نیز با تشریح مفاهیم اصلی فصل(مثلا مفهوم جامعه شناسی تفهمی، اقتصادی و …) به بیان واژگان کلیدی مربوط به مباحث وبر پرداخته‏ است؛ برای نمونه برای تشریح جامعه‏ شناسی تفهمی مفاهیمی چون «فرد» و «انواع کنش اجتماعی» نیز پرداخته شده‏ است.
– انواع سه گانه مشروعیت، سیاست و دولت، دیوان سالاری، پاتریمونیالیسم و مشکلات کاریسم، پرتستانیسم و سرمایه‏ داری، رفتار دینی و … برخی از مفاهیمی هستند که ذیل عنوان فصل چهارم بیان شده‏‎است.
باید افزود که فروند که خود شاگرد ریمون آرون بود مهم ترین معرف آثار وبر در فرانسه به شمار می آید.

مطالعه آنلاین و دانلود:

برای دریافت روزانه اخبار جامعه شناسی در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

پاسخی بگذارید:

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانویس وبسایت

Sliding Sidebar