سرعت وبسایت یکی از فاکتورهای مهم سئو و همچنین یکی از دلائلی هست که کاربران به وبسایت شما باز می‌گردند. طبق آمار، زمان لود بالای ۴ ثانیه دلیل برنگشتن ۲۵%‌بازدیدکنندگان‌تان می‌باشد.

سیستم وردپرس خود یکی از دلائل سرعت پایین سایت می‌باشد، دلیل آن استفاده از PHP و Apache هست که هر دو از مواردی هستند که از تکنولوژی‌های بالا و سنگینی ساخته شده اند. خوشبختانه شما می‌توانید وبسایت وردپرسی‌تان رابهینه کنید و با حداکثر سرعت برانید. با یک‌آزاداندیش همراه شوید.

بهینه‌سازی عکس و ویدئو

اولین چیزب که نظر کاربر را به خود جلب می‌کند طراحی‌های ظاهری سایت می‌باشد. سایت‌هایی که از طراحی‌های فوق‌العاده‌ای استفاده می‌کنند، همه از تصاویر و ویدئو‌هایی در بطن خود استفاده برده‌اند که تاثیر مستقیمی‌در کارائی دارد.

  • زمانی که به تصاویر بدون پس‌زمینه (png)نیاز ندارید، برای پاییین‌آوردن حجم از آنها را به JPGs تبدیل کنید.
  • تا جایی که امکانش وجود داره، سایز تصاویرتون را کوچک کنید. برای مثال زمانی که بخش نوشته‌های شما طول ۶۰۰px دارد، تصاویر را در همین سایز ذخیره کنید. از لایت‌باکس استفاده کنید. افزونه‌های زیادی هستند که این قابلیت را به تارنمای شما اضافه می‌کنند. پوسته روزنامه قابلیت لایت‌باکس به صورت پیش‌فرض در پکیج خود اضافه نموده‌است.
  • اگر سایت اشتراک‌گذاری ویدئو دارید، سعی کنید از سرویس‌هایی مثل یوتیوب و ویمئو استفاده کنید. این سرویس‌ها با برانداز سرعت اینترنت کاربر، کیفیت مناسب سرعت کاربر را نمایش می‌دهد. وردپرس فاقد این قابلیت می‌باشد.

شما می‌توانید از سیستم خودکار وردپرس برای فشرده‌سازی تصاویر سایت‌تان استفاده کنید و یا برای کارایی بالاتر افزونه‌هایی مثل wp-smush it را نصب کنید.

 

از CDN استفاده کنید.

زمانی که سرور وبسایت شما در آمریکا می‌باشد و اکثر کاربران‌تان ایرانی هستند، سرور شما در زمان ارتباط نیاز به گذر از فاصله بسیار زیادی دارد. CDN یا کامل آن Content Delivery Network یه معنای شبکه تحویل محتوا، با استفاده از سرورهای مختلف خود در سرتاسر دنیا اطلاعات وبسایت‌تان را در لحظه از نزدیک‌ترین سرور به کاربر فراخوانی می‌کند. ما در آقای دانا از سرویس رایگان کلودفلیر استفاده کرده‌ایم که سرعت و امنیت خوبی دارد.

افزونه‌های وردپرس را بهینه کنید

هر افزونه توابعی را به وبسایت وردپرسی شما اضافه می‌کند. افزونه‌هایی که کاربری ندارد را غیرفعال و حذف کنید. همیشه آنها را به‌روز نگه دارید تا باگ‌ها و خطاهای آنها رفع شود. افزونه P3 به شما کمک می‌کند که میزان استفاده افزونه‌ها از منابع سرور را ببینید و افزونه‌های غیرضروری را غیرفعال کنید.

بهینه‌سازی فایل‌های CSS

CSS یکی از مهم‌ترین تکنولوژی‌های استفاده شده در توسعه وب می‌باشد. سی‌اس‌اس وظیفه خطیر نمایش المنت‌ها و زیبایی‌های سایت شما را بر عهده دارد که همین مسئله تاثیر در سرعت وبسایت شما می‌گذارد.

  • خطوطی که نیاز ندارید را حذف کنید. سرویس‌های ا«لاینی هستند که این مهم را برای شما انجام می‌دهند.
  • فایل‌های CSS را فشرده (Minify) کنید. فشرده‌سازی سی‌اس‌اس با حذف خطوط و فاصله‌های بلااستفادهف سرعت بالاتری را برای شما به ارمغان می‌آورد. افزونه‌هایی مثل Autoptimize با فشرده‌سازی سی‌اس‌اس کمک زیادی به شما می‌کند.

بهینه سازی PHP

خوب الان وقت اون رسیده که سری به سرورتون بزنید و مطمئن شوید که فایل‌های وردپرس‌تان به درستی بهینه شده‌اند:

  • فایل CSS و جاوااسکریپت را به صورت لینک شده به سایت‌تان اضافه کنید تا در صورت نیاز لود شوند.
  • تمامی‌تگ‌های HTML و PHP را که استفاده می‌کنید، ببندید. تا سایت شما به‌درستی لود شود.
  • تگ‌های خالی که نیازی به آنها ندارید را حذف کنید. تگ‌هایی مانند div یا پاراگراف.
  • فایل‌های PHP سایت‌تان را فشرده‌سازی کنید. این کار با حذف خط‌های اضافی و فاصله‌های بدون کاربرد انجام می‌شود.

یکی از بهترین افزونه‌هایی که همزمان فایل‌های PHP، CSS و جاوااسکریپت وبسایت‌تان را فشرده می‌کند، افزونه Autoptimize هست که ما در یک آزاداندیش نیز از آن بهره می‌‌بریم. بعد از بهینه‌سازی موارد بالا، سایت‌تان را می‌تونید با استفاده از ابزارهای رایگان آنلاین برای تست سرعت وب‌سایت، تغییرات سایت‌تان را حس کنید.

 

پ.ن: نوشته‌های یک‌آزاداندیش به صورت ترجمه آزاد منتشر می‌شود.

 

بهینه سازی و سئو وبسایت : آقای دانا

 

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ